Co si pod pojmem zdravý životní styl vlastně představit? Záleží čistě na vás a na tom, jak chcete o své tělo pečovat. Tělo máme jen jedno a to, že nosíme drahá saka, boty, mobil a tablet nám životnost neprodlouží.
Z 80% ovlivňuje naše zdraví životní styl. 20% potom okolní vlivy, tedy dědičnost, zdravotnická péče apod. Životní styl zahrnuje velké množství prvků a to, jak člověk žije. Některé body jsou podstatné více a jiné méně.   
 
obiloviny

Vnitřní péče

1. Zdravá strava a pitný režim

Pravidelná a pestrá strava. Lidský organismus má v sobě biologické hodiny, které se násilným změnám brání. Výsledkem je potom únava, hromadění tuků a zdravotní problémy.
Jezte a pijte častěji, v menší míře a v pravidelných intervalech.  
Důležitým aspektem je konzumace rozmanitých druhů potravin ve vyváženém poměru. Příjem energie by neměl výrazně překročit výdej. Pokud máte chuť na těžké jídlo, vhodnější dobou je oběd, než večeře. Ta by měla být nejpozději dvě hodiny před tím, než půjdete spát. A pokud máte chuť na něco „nezdravého“? Hlavu vzhůru, žijeme jen jednou! Ovšem všeho s mírou.
 
2. Voda, voda a zase voda

Lidské tělo musí mít dostatečný přísun tekutin. Ty jsou důležité pro celkovou kondici a funkčnost orgánů. Nejvhodnější tekutinou je samozřejmě voda. Pro lepší chuť si do ní přidejte citrony, pomeranče nebo okurky. Alkohol a káva se do tekutin nepočítá. Naopak tělo odvodňují. Kávu si dopřávejte vždy se sklenicí vody. Pokud vás bolí hlava nebo jste unavení, nejspíše málo pijete. Hydratace se projevuje také na kvalitě pleti. I zde ovšem všeho s mírou.

cvičení
 
3. Relaxace

Ačkoli mají mnozí pocit ztraceného času, opak je pravdou. Má blahodárné účinky na vaše tělo i psychiku a život ve stresu vám vaše tělo jednou vrátí i s úroky.
Způsobů relaxace je přitom spousta – masáže, procházky přírodou, návštěva muzejní výstavy nebo četba oblíbené knihy. Cílem je „vypnout“ a zapomenout starosti a stresy.
 
4. Nekouřit

V tabákovém kouři bylo odhaleno několik desítek látek s karcinogenními účinky. Některé jsou obsaženy přímo v tabáku, jiné vznikají během hoření. Aktivní kouření má neblahý vliv na zdraví vaše i vašeho okolí a podílí se na vzniku mnoha nemocí. Způsobuje rakovinu, urychluje kornatění tepen, má neblahý vliv na plod v těhotenství.
 
5. Limitované množství alkoholu
Alkohol má na lidský organismus velmi různorodé účinky. Povzbuzuje i zklidňuje, ovlivňuje motoriku a teplotu lidského těla, způsobuje výpadky paměti, snižuje schopnost soustředění.
V malém množství alkohol zdravému člověku zásadně neubližuje. Jsou ovšem onemocnění, při kterých byste se měli alkoholu vyvarovat, jako např. onemocnění jater, žaludku, ledvin nebo při epilepsii.
 
Vnější péče

1. Sport

Dostatečný a pravidelný pohyb. Pokud je pro někoho sport nepřítelem číslo jedna, zkuste rychlochůzi do práce a z práce místo pohodlného cestování tramvají či autem. Využije místo pohodlného výtahu raději schodiště nebo si prodlužte procházku se psem.
A pokud patříte k těm, kteří se doma cvičit zkrátka nedonutí, zaplaťte si permanentku do fitka, na tanec, plavání, vyberte si parťáka a i zde dodržujte pravidelnost.
 
2. Kosmetika

I v dnešní době obsahují kosmetické přípravky množství chemie. Od líčení, přes zubní pasty, laky na nehty nebo denní krémy. Víte například, že většina deodorantů obsahuje hliník, který ucpává póry pokožky a způsobuje rakovinu?  Čtěte si informace o užívaných přípravcích.

voda
 
3. Dostatek spánku

Vstávejte a choďte spát v pravidelný čas.
Dodržujte minimální šestihodinovou hranici spánku, protože i spánek je relaxace.
 
Říká se sice, že čas zahojí všechny rány, ale neplatí to bohužel ve všech případech.
Myslete na sebe a zkuste postupně dodržovat alespoň některé z těchto zásad.
Budete časem překvapeni

net-d.cz | zadrazilstanislav@email.cz

Related Posts

Hubnutí je všeobecně rozebírané a nekončící téma v průběhu celého roku. Zpravidla se ale hubnutí po svátcích považuje za více potřebné a vyhledávané než kdykoliv jindy. Většina lidí si přes svátky dopřává více pochutin a prohřešků, než by měli a nakonec i chtěli. A pak si říkají, že to doženou rychlým spalováním tuků během následujících […]

Jaké jsou nejmenší pouta na světě? Snubní prsteny. Přesto jsou to pout, kterými se nechávají lidé spoutat zcela dobrovolně. Snubní prsten jednoduše představuje to viditelné pouto mezi manžely. Jaká je jeho symbolika? Jedná se o kruh. Kruh je mystický. Nemá začátek ani konec. Neskrývá se v něm žádná nadřazenost. Mnozí snoubenci a týká se to […]

Každý z nás si v životě nějaký cíl, nebo chcete-li předsevzetí, jistě už dal, od – oblíbené je od zítra – přestanu kouřit, začnu hubnout, začnu cvičit, začnu se učit anglicky, konečně si podám přihlášku atd., ale ruku na srdce, nezůstane většinou jen u slov? Pokud chcete svých cílů dosáhnout, chce pro to opravdu něco […]