Dnešní svět si dost možná i více a více cení výrobků, vycházejících přímo z lidských rukou. Těch, jež nechrlí stroje v bezmála nekonečném množství, jež jsou naopak ojedinělé a unikátní a proto tolik vzácné. Těch, jež jsou přinejmenším svým způsobem učiněnými uměleckými díly.
graffiti v kolečku
A nemusí jít nezbytně jenom o něco, co pochází z ateliérů známých malířů a sochařů, případně jiných jim podobných umělců. Protože unikátní a vzácné kousky dokážou vyrábět i docela obyčejní, zdánlivě naprosto tuctoví lidé, jakých dnes a denně potkáváme ve svém okolí desítky, ne-li stovky či tisíce. I ti dokážou vytvářet .
Vezměte si třeba díla takových tkalců. Kdysi se tímto tvořením zabývaly celé zástupy chudých lidí, snažících se většinou díky tomu alespoň nějak vyžít, tkalo se v kdejaké chudé chalupě a nikomu to nepřipadalo nějak extra zajímavé. A dnes!
Dnes už se většina této výroby přesunula do textilek. Do továren, jež v našich končinách vesměs leda tak živoří, jsa pod silným konkurenčním tlakem podobných podniků v chudých zemích. Ovšem zatímco tu sériové výrobě pšenka zrovna nekvete, mistři umění tkalcovského mezi námi existují stále; a prosperují. Protože nabízejí to, co sériová výroba nikdy nabídnout nemůže.
Takovíto mistři vesměs pracují ve specializovaných ateliérech, v nichž jednak vytvářejí zcela nová umělecká díla a jednak také restaurují výtvory staršího data, na nichž zapracoval nechvalně pověstný zub času. Tam dokonce dokážou dotvořit i chybějící části starých gobelínů a vyčistit tyto.
Je nasnadě, že se podobní umělci dostali do širokého povědomí nejen u nás, ale i v zahraničí, a že by se s trochou nadsázky dalo říci, že „jejich sláva hvězd se dotýká“. Protože to víte – zlaté české ručičky. To, co vzešlo z jejich dílen, tak můžeme uzřít třeba i v Hollywoodu, Švédsku či Belgii, ba i v exotické Tasmánii, o zemích jako Rakousko už ani nemluvě.
barevný gobelín
A něco podobného můžeme mít klidně i u nás doma. Pokud chceme mít něco tohoto typu, co nemá nikdo na celém širém světě. I my si můžeme nechat vyrobit unikátní gobelín, klidně i podle svého vlastního námětu, i my si můžeme nechat zrestaurovat nějakou tu starou textilii, jež může opět zkrásnět navzdory tomu, jak starou již je.
Vždy půjde o ruční práci, klidně i o takovou, jakou používali naši předkové už ve středověku. A rozhodně se nejedná o něco, co by bylo směšné. Protože skutečné skvosty na hodnotě netratí, ať jsou zhotoveny jakkoliv. Třeba i takto ‚zastarale‘.

net-d.cz | zadrazilstanislav@email.cz

Related Posts

Generace mileniálů stárne, a tak se dnes mezi zanícenými hráči, kteří rádi relaxují u herních konzolí, počítačů či chytrých telefonů najdou i mnozí třicátníci. Je tato hráčská vášeň stále ještě koníčkem, relaxací po práci nebo únikem do virtuální reality pro stresem maximálně zatíženou generaci? Zjednodušený svět počítačových her nabízí pocit uspokojení z výhry na teritoriu s […]

Jaké jsou nejmenší pouta na světě? Snubní prsteny. Přesto jsou to pout, kterými se nechávají lidé spoutat zcela dobrovolně. Snubní prsten jednoduše představuje to viditelné pouto mezi manžely. Jaká je jeho symbolika? Jedná se o kruh. Kruh je mystický. Nemá začátek ani konec. Neskrývá se v něm žádná nadřazenost. Mnozí snoubenci a týká se to […]

· Začněme uvnitř našeho těla. Je pro nás velmi důležité, aby naše orgány a metabolismus pracovaly správně. Toho docílíme nejen pravidelným pohybem a zdravou stravou, ale samozřejmě nezanedbaným pitným režimem. Nejen že se tím z našeho těla vyplavují nečistoty a látky, které tam nemají co dělat, ale také se naše tělo zevnitř nevysuší a […]