Na začátek článku musíme říct, že sacharidy rozhodně nejsou zlo. Potřebujete je, stejně jako potřebujete tuky a bílkoviny. Sacharidy jsou pro nás zdrojem energie a bez nich nemůže naše tělo správně fungovat. Dělí se na jednoduché sacharidy, chcete-li tak rychlé cukry, a ty komplexní.

V našem jídelníčku by měli převažovat komplexní sacharidy, které pomaleji trávíme a vydržíme po nich déle sytí. Naopak po rychlých cukrech máme sice i hned příval energie, který ale rychle vyprchá a dostaví se hlad či velká chuť k jídlu. Komplexní sacharidy najdeme v bramborách, pečivu, ovesných vločkách, těstovinách, rýži, pohance nebo jáhlech.

Pečivo

Jednoduché sacharidy si ale nepředstavujte jen jako čokoládu, sladkou tyčinku či slazenou limonádu. Do těchto sacharidů se například řadí i ovoce, ovocné džusy a smoothie nebo třeba džemy. A samozřejmě cukrovinky, zmrzlina nebo sladké sirupy, jako javorový, agávový nebo datlový. I tyto sacharidy mají v našem jídelníčku místo. Například ovoce je bohatým zdrojem vitamínů, minerálů a vlákniny. Abychom předešli tomu, že po nich budeme mít brzy hlad, je dobré k nim přidat nějakou bílkovinu, například bílý jogurt či tvaroh.

Ovoce

Jeden z mýtů ohledně sacharidů je, že by se neměli jíst odpoledne. V tomto vás uklidníme, klidně si na odpolední svačinku můžete dát banán a k němu řecký jogurt. Vaše tělo totiž netuší, že už je odpoledne. Každý má nastavený denní režim jinak. Pokud bychom se tímto řídili, lidé, co dělají na nočních směnách, by si nemohli dát sacharidy snad nikdy. Někomu vyhovuje nejíst sacharidy v době, kdy se blíží čas spánku, ale dělejte to jen, pokud je to pro vás osobně lepší, ne proto, že věříte tomu, že by to bylo něco špatného. Nepřiberete. Důležitý je konečný denní výdej versus příjem.

Sacharidy, bílkoviny a tuky by měli být vyvážené a rovnoměrně přijímané. Někteří jedinci mají sacharidovou dietu https://goodly.cz/diety-vs-hubnuti-pri-beznem-stravovani/, založenou na vysokém příjmu sacharidů. Jedná se však většinou o kulturisty, kteří se připravují na závody.

Nemusíte se tedy sacharidů bát, ani to s nimi přehánět. Nemusíte se hroutit, pokud si dáte kousek domácího koláče, nebo čtvereček čokolády. Jídlo by mělo být zdravé, vyvážené a měli byste si ho užívat. protože jídlo znamená radost.

net-d.cz | zadrazilstanislav@email.cz

Related Posts

Máte rádi tymián? Pokud ano, tak si jistě vychutnáte čaj z tymiánu. Tymián je opravdu zajímavý, pokud vám třeba není dobře nebo trpíte nevolnostmi anebo chcete zažít nějakou očistu těla. Já sama jsem nikdy nevěděla, že bych někdy ochutnala čaj z tymiánu. Taky mi to přišlo opravdu takové netradiční a takové velice zajímavé, že bych […]

Powerbanky Mít na stole, v kapse či v batůžku záložní bateriový zdroj pro provoz mobilního telefonu nebo pro další zařízení s USB rozhraním, jako jsou tablety, ventilátory, rozhlasové přijímače, budíky, osvětlení a další spotřebiče, je výhodné zejména z toho důvodu, že vám zařízení může pracovat téměř nepřetržitě po dobu mnoha hodin. Powerbanky se hodí v […]

Máte málo řas? Lámou se vám, a nerostou, jak byste chtěla? Problémy s řasami mohou způsobovat jak nesprávná péče, tak zdravotní problémy. Pokud je nemáte, může být na vině právě špatná péče. Řasy jsou jemné, a při nesprávné péči jim hrozí poškození. Dorůstají pomaleji než vypadávají, což je velký problém. Trápí i vás špatné řasy? […]