Mezi nejoblíbenější hortenzie patří bezesporu hortenzie velkolistá. Květy hortenzie vytvářejí kulovité anebo polokulovité květenství o průměru dvaceti až třiceti centimetrů. Hortenzie mají květy v široké škále barev. Můžeme v zahradách vidět hortenzie, které kvetou: o čistě bíle o zeleně o růžově o modře o tmavě fialově Keře hortenzií v zahradách rozkvétají již od konce a […]
Pasivní dům – bydlení budoucnosti
Pasivní dům bývá někdy označován také jako bydlení budoucnosti. Oproti klasickému rodinnému domu se ten pasivní liší v jednom hlavním bodě, a tím je systém vytápění. V pasivním době byste totiž marně hledaly radiátory, podlahové topení či kotel. Většina tepla zde totiž pochází ze slunečního záření. K samotnému provozu takového domu pak stačí pouze teplo, které se v něm naakumuluje. Přitápění pomocí jiného zdroje probíhá většinou jen během větších mrazů. Právě z toho důvodu se klade důraz na co největší akumulaci tepla již během projektování rodinného domu.
Úspora nákladů na vytápění a stálý přívod vzduchu
Pasivní domy Ostrava přináší značnou úsporu nákladů na vytápění, a to především díky kvalitní izolaci celé stavby, kdy neuniká žádné teplo ven, ale naopak se akumuluje uvnitř domu. To zajišťují například kvalitní okna z trojskla s orientací na jih. Zároveň také tento typ domu využívá systému řízeného větrání, který zajišťuje stálý přívod čerstvého vzduchu – tzv. rekuperace. Díky tomu jsou zajištěny příjemné teploty uvnitř domu po celý rok. Spotřebují tak až o 90 % méně energie než běžné typy rodinných domů, a to díky perfektně promyšlenému architektonickému návrhu.
Vysoký komfort bydlení a šetrnost k životnímu prostředí
Pasivní domy nepochybně nabízejí vysoký komfort bydlení, a to především díky tomu, že jsou navrženy tak, aby šetřily energii. Součástí projektu proto musí být špičková izolace a chytré technologie, díky čemuž tento typ domů vůbec nevyžaduje vytápění nebo chlazení. To se příznivě promítne do vyúčtování za energie. Kromě toho jsou také pasivní domy šetrné k životnímu prostředí z důvodu spotřebovávání minimálního množství energie. Počítat ovšem musíte s vyšší počáteční investicí do stavby, a to o cca 10-15 % oproti běžnému domu.