Gaučink a proč je tolik oblíbenou činností

Slovo činnost zde bude užito velmi volně jako označení pro to, že se člověk čemusi věnuje. Protože situací, kdy člověk nedělá zhola nic (a to ještě s oběma přivřenýma očima při posouzení tokavého „nic“), je snad pouze spánek.
Gaučink tedy jakožto činnost sestává z využití značně pohodlného místa, nejčastěji v obývacím pokoji, kde většina lidí má nějaké to sofa či gauč určený pro chvíle odpočinku, setkávání, hovorů a nějaké té volnočasové náplně.
spánek na gauči
Při gaučinku je možné ležet či pohodlným způsobem sedět právě na takovém sofa a nevěnovat se ničemu, co by způsobovalo námahu v pohybu, dýchání a jiných fyziologických jevech v organismu. Mezi povolené aktivity spojené s gaučinkem patří následující:
·         Pojídání nejrůznějších sladkých či slaných pochutin, případně (jako zdravější varianta) ovoce či zeleninových salátů.
·         Sledování televizního vysílání (případně též sledování filmů na nosičích, jako jsou VHS, DVD, Blu-ray apod.).
·         Poslech hudební produkce z nejrůznějších zdrojů a nosičů.
·         Hraní nenáročných her, jako jsou například karty či drobné digitální herní konzole, které se vejdou do dlaní.
·         Spánek.
·         Četba.
·         Povídání s druhou osobou, která se věnuje téže činnosti.
·         Dlouhé telefonování.
 
Jakákoli jiná aktivita již přesahuje meze gaučinku a lze ji vnímat jako aktivní pohybovou činnost.
 psík na gauči

Gaučink jako sport?

S přivřenýma očima lze z hlediska vyvíjení aktivity říci, že během gaučinku lze spalovat určité malé množství kalorií (například při sledování televizního vysílání lze za hodinu spálit kolem 7 kcal, totéž platí například i o čtení během polehávání na gauči) a někteří jedinci tak na otázku, co zrovna dělají uvádějí, že se věnují „gaučinku“ stejně přesvědčivě, jako kdyby hovořili o svém aktuálním zapojené do turnaje ve volejbale či jiném sportu.

net-d.cz | zadrazilstanislav@email.cz

Related Posts

V současnosti se cvičení začíná prodírat na povrch, a nejen ve světě sociálních sítí bychom dlouho hledali někoho, kdo pravidelně necvičí nebo by s pravidelným cvičením chtěl začít. Každému vyhovuje něco jiného. Někteří rádi tráví čas v přeplněných fitness centrech, jiní se zase zaměřují na cvičení z pohodlí domova nebo dokonce na to, kde člověk […]

Kdy jste byli naposledy bruslit? Většina lidí skončí s bruslením nejpozději v pubertě, protože vyrostou z bruslí a začnou si připadat velcí na nějaké skotačení. Domněnka, že je bruslení jen pro děti, je ale smyšlená. Právě pro dospělé, kterým často chybí v zimě dostatek pohybu, je bruslení jako stvořené. Zahoďte všechny předsudky, že budete na bruslích vypadat, jako nemehla […]

Snažíte se dennodenně překonat k tomu abyste donutili jít do posilovny si zacvičit, nebo jen tak do přírody, si trochu máknout? Stále máte pocit, že vás to nenadchlo, že to není cvičení pro vás? V tomto článku vám přiblížíme cvičení, kde hlavní roli hraje fitness trampolína a možná právě toto cvičení vás osloví natolik, že s […]